muzyka nordycka    Szwecja    T   Thorleifs

Thorleifs

Thorleifs

Thorleifs to szwedzki dansband, działający w latach 1962 - 2012 (choć trzeba zastrzec, że w pełni profesjonalną grupą zostali dopiero w 1972 r.). Zespół powstał w miejscowości Norrhult w południowej Szwecji z inicjatywy gitarzysty, wokalisty i saksofonisty Thorleifa Torstenssona.

Torstensson był liderem grupy przez pięćdziesiąt lat istnienia zespołu. Oprócz niego przez cały ten okres członkiem Thorleifs był - grający na instrumentach klawiszowych, gitarze i saksofonie - Hans "Hasse" Magnusson. Wiele lat w zespole spędzili także gitarzysta i wokalista Magnus "Bisse" Bergdahl (1968-2008), perkusista Jörgen Löfstedt (1970-2012), basista Kim Lindahl (1969-2012) a także keyboardzista i akordeonista Johan Möller (1962-1991).

W początkowym okresie istnienia grupa używała także nazw "Calcutta", "Coconuts" oraz "Red Fireties".

Thorleifs wydali ponad czterdzieści płyt długogrających. Do ich największych przebojów zaliczyć trzeba piosenki "Gråt inga tårar", "Och du tände stjärnorna", "Med dej vill jag leva", "En liten ängel" oraz wersję utworu Just D. "Tre gringos" nagraną wraz z tym hip-hopowym triem.

Już pod koniec swojej kariery, w 2009 r., Thorleifs wzięli udział w Melodifestivalen (szwedzkich eliminacjach do konkursu Eurowizji) z piosenką Sweet Kissin 'In the Moonlight", nie docierając jednak do finału.

Pierwsza płyta zespołu ukazała się w 1970 r. - był to singiel zawierający piosenki "Vårvinden" i "Ra-ta-ta". W 1971 r. Thorleifs podpisali swój pierwszy kontrakt płytowy wytwórnią Platina. W tym samym roku, w październiku, udało się im umieścić na Svensktoppen, radiowej liście przebojów, piosenkę "I Mexico land".

Debiutancki album, zatytułowany "Kommer hem till dig", ukazał się w 1973 r. Drugi, wydany rok później "En dag i juni" uzyskał status złotej płyty, piewszej (z 34) w karierze zespołu. Jednak prawdziwym sukcesem okazał się następny album "Gråt inga tårar", który rozszedł się w 300 tysiącach egzemplarzy i przyniósł grupie popularność w sąsiedniej Norwegii.

Zachęceni powodzeniem Thorleifs, wspólnie z Nielsem Kvistorgiem, założyli wytwórnię płytową nazwaną Tor Grammofon. Z czasem Tor Grammofon zaczął wydawać też płyty innych wykonawców jak piosenkarka Lill-Babs, zespoły Thor-Erics, Christers, Leif Bloms czy Maxfenders.

W 1976 r. Thorleifs wydali - już nakładem własnej wytwórni - albumy zatytułowane "Skänk mig dina tankar" oraz "Alltid Tillsammans".

W 1981 r. ukazał się pierwszy z serii albumów instrumentalnych "Saxgodingar instrumental". W sumie Thorleifs wydali ich pięć, ostatni okazał się w 1998 r.

W 1983 r. wiekszość katalogu Tor Grammofon została sprzedana wytwórni Mariann Records.

W latach dziewięćdziesiątych Thorleifs zaczęli nagrwać także w języku duńskim (albumy "En lille engel" z 1997 r., "On opfordring 2" z 1999 r.) a na początku lat 2000 także w języku niemieckim (album "Mit dir will ich leben" z 2002 r.).

Jak wszystkie dansbandy Thorleifs intensywnie koncertowali. W latach siedemdziesiątych dawali ponad 200 koncertów rocznie, pod koniec kariery występowali tylko w weekendy.

22 grudnia 2011 r. zespół ogłosił, iż po pożegnalnym, zaplanowanym na 2012 r., tournée oficjalnie kończy działność.

Ostatnią płytą zespołu była wydana w listopadzie 2012 r. kompilacja 45 najpopularniejszych piosenek z ich repertuaru.

alfabet artystów

 

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Å

Ä

Ö