Płyta Hyperborean nagrana została w składzie: Arild Andersen - kontrabas, Tore Brunborg - saksofony sopranowy i tenorowy, Bendik Hofseth - saksofon tenorowy, Kenneth Knudsen - instrumenty klawiszowe, Paolo Vinaccia - perkusja i instrumenty perkusyjne oraz kwartet smyczkowy Cikada czyli Odd Hannisdal - skrzypce, Henrik Hannisdal - skrzypce, Marek Konstantynowicz - altówka i Morten Hannisdal - wilonczela. Nagrań dokonano w grudniu 1996 r. w Rainbow Studio w Oslo, a płyta ukazała się w 1997 r.
W mitologii greckiej Hyperboreanie byli rasą zamieszkującą północ poza wysokimi górami. Byli oni faworytami Apolla - boga światła, którego matka - Leto urodziła się wśród nich. Co roku Apollo opuszczał Delfy by wozem zaprzężonym w łabędzie udać się do krainy mieszkańców północy, gdzie spędzał trzy miesiące. Z legendy tej wynika, że starożytni Grecy wiedzieli o północnych "białych nocach". Apollo był też bogiem najbliżej związanym z muzyką, sam grał na lirze - logiczne wydaje się, że przekazał swe umiejętności muzyczne mieszkańcom północy.
Muzyka zawarta na albumie oparta jest na suicie skomponowanej przez Andersena na zamówienie organizatorów festiwalu w Molde w 1995 r. Przygotowując się do wykonania zlecenia Andersen zaczął myśleć o instrumentacji, której jeszcze nie stosował w ciągu całej swej długiej już kariery - jak np. instrumenty smyczkowe. W rezultacie zdecydował się na wykorzystanie kwartetu smyczkowego. Pomocą służył mu Duńczyk Knut Kndusen, pianista ale także kompozytor i aranżer oraz twórca muzyki filmowej, a później także Manfred Eicher. Do rozbudowanej wersji "Hyperborean" - tej zamieszczonej na płycie - zaproszony został kwartet Cikada specjalizujący się w interpretacji utworów muzyki współczesnej.
1.  Patch Of Light I - 2:05
2.  Hyperborean - 5:15
3.  Patch Of Light II - 2:01
4.  Duke Vinaccia - 4:19
5.  Infinite Distance - 5:43
6.  Vanishing Waltz - 1:49
7.  The Island - 6:42
8.  Invisible Sideman - 4:43
9.  Rambler - 3:21 1
10.  Dragon Dance - 5:36
11.  Stillness - 4:11
12.  Too Late For A Picture 1:29