The Esoteric Circle powszechnie uważany jest za pierwszy album wydany przez saksofonistę Jana Garbarka jako lidera, jednak The Esoterc Circle była nazwą grupy i odnosiła się do wszystkich muzyków uczestniczących w nagraniach - jako jej członków.
Z drugiej strony Garbarek był niewątpliwie dominującą postacią w zespole i to on skomponował wszystkie zawarte na płycie utwory. Album wydany został przez wytwórnię The Flying Dutchman, jej producentem był mentor młodych skandynawskich muzyków jazzowych tego okresu - amerykański kompozytor George Russell a w nagraniach uczestniczyli: Jan Garbarek - saksofon tenorowy i sopranowy, Terje Rypdal - gitara, Arild Andersen - kontrabas i Jon Christensen - instrumenty perkusyjne.
okładka pierwszego wydania albumu
Według oceny krytyka muzycznego Thoma Jurka muzyka zawarta na tym albumie to może nieco jeszcze surowa ale pełna inwencji mieszanka post-bopu, fusion i jazzu awangardowego. Następna płyta - nagrana w identycznym składzie - wydana została przez niemiecką wytwornię ECM i posiada już całkowicie odmienne brzmienie. Sekcja rytmiczna jest raczej konserwatywna i trzyma się post-bopowej tradycji, ale saksofon Garbarka i częściowo też gitara Rypdala czynią wycieczki w stronę fusion i awangardy.
W rezultacie albumowi brak nieco spójności, za to mamy momenty grania surowego, może niedpracowanego ale eksplozyjnego - Grabarek jest tutaj o wiele bardziej agresywny niż na następnych, nagranych już dla ECM płytach. W grze saksofonisty słychać nadal Coltrane'a, a Christensen i Terje Rypdal wnoszą cięższe, bardziej rockowe elementy, od jazz-rocka do rockowego jamu. Jest to eklektyczna i raczej niespotykana na późniejszych albumach Garbarka mieszanka.
1.  Traneflight - 2:51
2.  Rabalder - 8:15
3.  Esoteric Circle - 5:22
4.  Vips - 5:40
5.  SAS 644 - 8:49
6.  Nefertite - 2:05
7.  Gee - 1:101
8.  Karins's Mode - 7:30;
9.  Breeze Ending - 3:39