"Électronique Noire" to pierwsza płyta solowa Eivinda Aarseta. 37-letni wówczas gitarzysta, ceniony muzyk studyjny współpracujący m.in.z saksofonistą Bendikiem Hofsethem, perkusistką Marylin Mazur, pianistą Bugge Wesseltoftem i trębaczem Nilsem Petterem Molværem, zdecydował się na wydanie albumu za namową Bugge Wesseltofta, który niedawno założył wytwórnię płytową Jazzland Recordings.
Za podstawę albumu posłużyła kompozycja "7" powstała w 1997 r. na zamówienie organizatorów festiwalu Maijazz w Stavanger (utwór "Entrance/U-Bahn" został nagrany na żywo podczas festiwalu, w studio dograna została partia klarnetu i saksofonu).
W nagraniach gitarzyście towarzyszyli Bugge Wesseltoft - fortepian elektryczny, Vidar Johansen - saksofon i klarnet, Kjetil Bjerkestrand – syntezator, Kjetil Saunes – programowanie i sampling, Nils Petter Molvaer – trąbka, Anders Engen i Kim Ofstad - perkusja oraz basiści Ingebrikt Flaten, Jonny Sjo i Bjørn Kjellemyr.
Jak stwierdził recenzent "Allmusic" muzyka zawarta na płycie to - podobnie jak wydany rok wcześniej album Khmer Molvaera (nagrany z udziałem Aarseta) - połączenie jazzu spod znaku ECM z ambientem i muzyką elektroniczną. Na albumie Aarseta dodatkowo zauważalne są elementy drum'n'bass, techno i rocka (rockowe solo gitary w "Wake-Up Call").
Solowy debiut norweskiego gitarzysty został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków muzycznych. Entuzjastycznie nastawiony recenzent "New York Timesa" nazwał wręcz "Électronique Noire" "jednym z najważniejszych albumów epoki post-milesowskiej".
Można się z tą opinią zgodzić lub nie, ale z pewnością jest to jeden z najbardziej interesujących albumów lat 90-tych i w istocie reprezentuje "nową koncepcję jazzu" w takim samym stopniu jak dokonania Bugge Wesseltofta czy Nilsa Pettera Molværa.
1.  Dark Moisture - 7:50
2.  Entrance/U-Bahn – 8:33
3.  Lost And Found – 7:32
4.  Superstrings – 8:26
5.  Électronique Noire – 3:53
6.  Wake-Up Call – 6:36
7.  Namib – 3:00
8.  Spooky Danish Waltz – 7:06
9.  Porcupine Night Walk – 6:40